XML Site Haritası Oluşturucu - Free Online XML Sitemap Generator

تحسين محركات البحث

XML Site Haritası Oluşturucu - Free Online XML Sitemap Generator


ادخل الدومين


تاريخ التعديل
dd/mm/yyyy
تغيير التردد
الأولوية الافتراضية
كم عدد الصفحات التي أحتاج إلى الزحف إليها؟

زحف...
الروابط التي وجدت: 0


        
        

عن الموقع XML Site Haritası Oluşturucu - Free Online XML Sitemap Generator

ÜCRETSİZ, ÜSTÜN KALİTE XML SİTE HARİTALARINI HIZLI OLUŞTURUN

Google gibi arama motorlarının genellikle sitenizi düzenli olarak "taraması" gerekir.

Bunu, arama sonuçlarında en güncel içeriği sağlamak için yaparlar.

Bazen, arama botları bir siteyi günde birden çok kez tarayabilir, özellikle de haber sitelerinde olduğu gibi gün boyunca yeni makaleler yayınlarsanız.

Tarama süreci çoğunlukla algoritmiktir, yani bilgisayar programları, arama botlarının her siteyi ne sıklıkla taraması gerektiğini belirler.

Bu arama motoru örümcekleri sitenizi ne kadar çok tararsa, içeriğiniz o kadar fazla dizine eklenir. Bu sonuçta daha fazla sayfanızın sorgular için gösterilmesine ve uzantı olarak sitenize daha fazla organik trafik girmesine yol açar.

Ancak, sitenizin her seferinde * düzgün * ve eskisi gibi daha sık taranabilmesi için yerinde bir yapı olması gerekir. Ve buna Site Haritası denir.

XML SİTE HARİTASI NEDİR?

Teknik terimlerle XML, Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (XML) anlamına gelir. Arama motorları ve besleme okuyucular gibi diğer veri işleme programları tarafından tüketilebilen, makine tarafından okunabilen standart bir dosya formatıdır.

En basit ifadeyle, Site Haritası XML'si, Google'ın ve diğer büyük arama motorlarının web sitenizi tararken daha iyi anlamasına yardımcı olan bir belgedir.

Temel olarak, bir sitenin URL'lerini (sayfalarını), size (web yöneticisi) her bir URL hakkında ek bilgi eklemenize olanak tanıyan yapısal bir şekilde listeler.

Bu, aşağıdaki gibi bilgilerden değişir:

 • Sayfanın en son ne zaman güncellendiği
 • Ne sıklıkla değişir
 • Sitedeki diğer URL'lerle nasıl ilişkilidir?
 • Genel site için önem seviyesi vb.


XML SİTE HARİTALARI ÖNEMLİ Mİ?

XML'in sayfaları buna göre eşleştirmesi ve bu sayfalarla ilgili ek bilgiler sağlaması, arama motorlarının sitenizi daha akıllıca taramasına yardımcı olur.

Bu temelde, iyi bir Site Haritasının, arama motorlarını tüm önemli sayfalarınıza yönlendiren web sitenizin bir yol haritası olarak hizmet ettiği anlamına gelir.

XML şu durumlarda özellikle önemlidir:

 • Siteniz iyi yapılandırılmamış veya iyi bağlanmamış (dahili bağlantılar).
 • Siteniz yeni ve çok fazla harici bağlantı içermiyor.
 • Sitenizdeki bazı sayfalar dinamik olarak oluşturulur (bazı e-ticaret web sitelerinde olduğu gibi).
 • Siteniz büyük ve / veya iyi bağlanmamış olabilecek çok sayıda arşivlenmiş içeriğe sahip. Bir örnek, sayfaları belirli bir süre sonra arşivlenen (ve unutulan) iş ilanları gibi kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik sitesidir.
 • Siteniz sadece ortalama bir web sitesidir, ancak arama motorlarının onu yeterince dizine eklemesini önemsersiniz.

XML haritası, arama motoru optimizasyonu (SEO) için de yararlı olabilir.

Neden? Çünkü dahili bağlantınız kötü olsa bile Google'ın ve diğer arama motorlarının web sitenizdeki önemli sayfaları kolayca bulmasına izin verirler.

Bu önemlidir, çünkü Google ve diğer arama motorları tüm web sitelerini değil, belirli web sayfalarını dizine ekler ve sıralar.

Dolayısıyla, ana sayfanızın URL'si arama motorları tarafından zaten taranmış ve dizine alınmış olsa bile, örümcek botlarından gizlenebilecek diğer sayfaların gösterilmesine yardımcı olmak için onlara düzgün tanımlanmış bir site haritası sağlama ihtiyacı hala vardır.

Web sitenizi bir ev ve sitenizin her sayfasını bir oda olarak düşünün. Google, evi 'dış görünümden' biliyor olabilir, ancak içindeki her odayı değil.