Htaccess Yönlendirme Oluşturucu - Htaccess Redirect Generator

Arama motoru optimizasyonu

Htaccess Yönlendirme Oluşturucu - Htaccess Redirect Generator


1. Yönlendirme türünü seçin

2. Alan adınızı girin


www eklemeyin. Yalnızca alan adı - örneğin alaniniz.com

3. kodunu al


4. Kodu .htaccess dosyanıza kopyalayınHakkında Htaccess Yönlendirme Oluşturucu - Htaccess Redirect Generator

Apache Web Sunucusu yazılımını çalıştıran web sunucularında .htaccess yapılandırma dosyası yerleştirilebilir. .htaccess, Hiper Metin erişiminin kısaltmasıdır. Bu dosya yerleştirildiğinde, Apache Web Sunucusu bu dosyadaki komutları algılayacak ve yürütecektir. Bu dosya şu amaçlarla kullanılabilir:

  • Apache Web Sunucusunun yapılandırmasını değiştirin
  • İşlevleri ve özellikleri etkinleştirin/devre dışı bırakın
  • Yönlendirmeleri yönet
  • Şifreleri koruyun
  • IP adresine göre oyuncak ziyaretçilerin erişimini engelle
  • Ziyaretçileri yönlendir

.htaccess dosyasının gerçekleştirmek üzere kodlanabileceği başka ek işlevler de vardır. Dosyanın adı değiştirilemez veya dosyaya uzantı eklenemez. İsmi değiştirmeniz veya bir uzantı ile kaydetmeniz ve yüklemeniz durumunda; tanınmayacaktır. Drupal, Joomla veya WordPress gibi bir İçerik Yönetim Sistemi kullandıysanız bu dosyayla karşılaşmış olabilirsiniz. Onu da düzenlemiş olabilirsiniz. Bazı web sunucuları onu düzenlemenize izin vermez. Ancak kendi dosyanızı oluşturabilir ve belirli dizinlere yükleyebilirsiniz.

.HTACCESS DOSYASI NASIL OLUŞTURULUR

.htaccess dosyasını TextPad, UltraEdit ve Microsoft WordPad gibi iyi bir metin düzenleyici kullanarak oluşturabilirsiniz. Microsoft NotePad'i kullanamazsınız. Parola korumasını etkinleştirebilir, bir kullanıcı oturum açmazsa özel bir hata sayfasına yönlendirebilir veya bir kullanıcı bir hatayla karşılaşırsa özel bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bir .htaccess dosyası, içine eklemek istediğiniz işlevlere bağlı olarak tek veya birden çok satır içerebilir. Dosyayı karşıya yüklemek için bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) programı kullanmanız gerekecektir. Ayrıca dosyayı “ASCII” modunda yüklemeniz gerekir. Bazı FTP programları, dosyaları yüklemek için varsayılan olarak “BINARY” kullanır. Bu durumda, bunu “ASCII” olarak değiştirmelisiniz. Dosyayı içinde olmasını istediğiniz dizine yükleyin. Web sitenizin dizinindeki dosyalara baktığınızda web sunucunuzun yazılımı muhtemelen onu gizlediğinden göremeyebilirsiniz.

HATA YÖNETİMİ

.htaccess dosyası, hataların işlenmesi söz konusu olduğunda çok kullanışlıdır. Ziyaretçiler bir web sitesinde 401, 404, 500 mesajı gibi bir hata mesajı ile karşılaştıklarında rahatsız olurlar. .htaccess dosyasının, web sitenize erişimde herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda ziyaretçilere dostça bir mesaj göstermek için kullanılabileceği yer burasıdır.

YÖNLENDİRMELER

Yönlendirmeler, bir web yöneticisinin web sitenizin ziyaretçilerini web sitesi içinde bir sayfadan diğerine yönlendirmesini sağlar. Ayrıca bir ziyaretçiyi farklı bir web sitesine yönlendirebilirsiniz. Bu, web yöneticileri ziyaretçilerin web sitesindeki belirli sayfaları görüntülemesini istemediğinde çok kullanışlı bir araçtır.

ŞİFRE KORUMASI

Bu muhtemelen bir web yöneticisinin dahil etmek isteyebileceği en önemli işlevdir. Yetkili olmayan hiç kimsenin siteyi ziyaret etmesini ve siteye erişmesini istemiyorlar. Örneğin, e-posta hesabınıza erişmek için geçerli bir kullanıcı kimliğiniz ve parolanız olmalıdır. Bir parola koruması sağlandığında, kullanıcı o web sitesinde bilgi paylaşırken kendini daha güvende hisseder. Popüler sosyal medya siteleri bile şifre korumalıdır. Web sitenizi parolayla korumak için .htaccess dosyanıza bazı yönergeler yerleştirmeniz gerekir.

ZİYARETÇİLERİ REDDET

Yine bu işlev, .htaccess dosyası kullanılarak web sitenize dahil edilebilir. Bazı siteler, belirli IP adreslerinden ziyaretçilerin sitelerine erişmesini istemez. Bu işlev, istenmeyen ziyaretçileri engellemede son derece yararlıdır. Web yöneticisi, hangi IP adreslerinin sitenin ziyaret edilmesine izin verileceğini ve hangi IP adreslerinden ziyaretçilerin engelleneceğini seçebilir. Çoğu durumda, web yöneticileri belirli bir IP adresi aralığından ziyaretçilere izin verir ve böylece diğer IP adreslerinden gelen ziyaretçileri otomatik olarak engeller. Kuruluşlar, devlet kurumları, istenmeyen ziyaretçileri engellemek için bu işlevi kullanır.

Bilinmeyen bir siteden çok sayıda ziyaretle karşılaşırsanız, CSS dosyalarınızı sıkıştırdıklarını düşünmeniz durumunda o siteyi engelleyebilirsiniz. Yönlendirenlerin erişimini de reddedebilirsiniz.

.HTACCESS YÖNLENDİRME OLUŞTURUCU

Web yöneticilerinin isteyebilecekleri tüm komutları web sunucusundaki .htaccess dosyasına yerleştirmek için html kodunu bilmeleri gerekir. Evet, .htaccess dosyasının yürütülecek komutları bir metin düzenleyici kullanılarak oluşturulabilir ancak bir araç olarak yerleştirilemez.

www olmayandan www'ye veya www olmayandan www olmayana yönlendirme yapmak için smallseotools.com'da bir .htaccess aracı mevcuttur. Aracın web sitenizin .htaccess dosyasına eklenecek kodu oluşturmasını istiyorsanız, arama tarayıcınızdan smallseotools.com'a gidin. Sitede .htaccess yönlendirme oluşturucu aracı simgesine gidin ve tıklayın. İki seçeneği vardır;

  1. www'den www olmayanlara yönlendirme
  2. www olmayandan www'ye yönlendirme

Varsayılan seçim ilk seçenektir. Alan adınızı girin ve 'kodunuzu alın' düğmesine basın. Doğrulama gerektirecek bir captcha var. Bunu yaptığınızda, oluşturulan kod Sonuçlar kutusunda görüntülenecektir. Artık kodu buradan kopyalayabilir ve .htaccess dosyanıza yapıştırabilirsiniz.

.htaccess dosyasını başarıyla güncelledikten sonra yeniden yönlendirme işlevini gerçekleştirecektir. Artık web sitesi ziyaretçileri sorunsuz bir şekilde başka bir siteye yönlendirilecek,

ÇÖZÜM

.htaccess dosyası, web yöneticilerinin web sitelerini kontrol etmeleri için son derece kullanışlı bir araçtır. Bir hata durumunda kullanıcı dostu mesajlar verebilir, parola kısıtlamaları ekleyebilir, ziyaretçileri yeniden yönlendirebilir, seçilen IP adreslerinden erişimi reddedebilir, vb. Tüm bu olanakları Apache tabanlı web sunucularında sağlamak için web yöneticisinin tüm seçeneklere tam olarak aşina olması ve htaccess dosyasının nasıl oluşturulacağını ve htaccess'in nasıl kullanılacağını bilmelidir. Bir web yöneticisi, bir geliştiriciden yardım alabilir veya HTML'de kodlamaya aşina olabilir. Bu dosyada yapılan herhangi bir değişikliğin, web sitesinin çalışma ve kullanıcıların isteklerine yanıt verme şekli üzerinde doğrudan bir etkisi olacağını unutmayın. Bu nedenle, bir web sitesinin .htaccess dosyasında değişiklik yaparken ne yaptığınızı ve tam olarak nasıl yapacağınızı bilmelisiniz.