Kara Liste Kontrolu - Blacklist Lookup

Arama motoru optimizasyonu

Kara Liste Kontrol


Bir URL girinKara Liste Kontrol

Web sitesi sahibi, yeni bir ürünü tanıtan e-postaları binlerce kişiye göndermeye karar verirse, bir web sitesi kara listeye alınabilir. E-posta alıcılarından biri veya birkaçı bunu spam olarak işaretlerse, e-posta servis sağlayıcısı web sitesini kara listeye yerleştirebilir. Farklı bir senaryoda, normal site ziyaretçilerinizin düştüğünü ve sitenize gelen trafiğin durduğunu görürseniz; bunun nedenlerinden biri web sitenizin kara listeye alınmış olması olabilir. Ayrıca birisi size bir alan adı satmayı teklif ediyorsa; bu alanın kara listeye alınmış olup olmadığını kontrol etmeli ve görmelisiniz.

KARA LİSTE KONTROLÜ HAKKINDA

Bazı kuruluşlar kara liste hizmetini internette çalıştırmaktadır. E-posta hizmet sağlayıcıları, bir web sitesinin DNSBL veya SURBL ile kara listeye alınmış olup olmadığını kontrol eder. E-posta hizmet sağlayıcıları, istenmeyen postayı kullanıcıya ulaşmadan önce denemek ve ortadan kaldırmak için bu hizmetleri kullanır. Bazı DNSBL hizmet sağlayıcıları, web sitesi adreslerini listelemek ve listeden kaldırmak için çeşitli ölçütler kullanır. E-posta hizmet sağlayıcıları tarafından kullanılan istenmeyen posta filtreleri, ilk savunma hattı olarak DNSBL hizmetlerini kullanır. SURBL, spam postayı kontrol etmede ilk savunma hattı değildir. İstenmeyen e-postaların metninde görünmesi için kara listeye alınmış web sitelerinin bir dizinini içerir. Her iki yöntem de e-posta servis sağlayıcıları tarafından istenmeyen postaya karşı ilk savunma hattı olarak kullanılır.

ARAMA MOTORLARI KARA LİSTE ARACI

Hiçbir meşru web sitesi bir arama motorunun kara listesinde listelenmek istemez. Bir web sitesi herhangi bir arama motorunun kara listesinde yer alıyorsa, bu, o web sitesinin internetteki varlığının sonunu gösterir. Arama motorları bazı nedenlerle web sitelerini kara listeye alır. Bir web sitesi spam ile ilgiliyse, kara listeye alınır.

Bir web sitesinin diğer web sitelerini hacklemek için kullanıldığından şüpheleniliyorsa, kara listeye alınır. Bir web sitesinin güvenilmeyen sitelere bağlantıları varsa, kara listeye alınır. Bunlar, web sitelerinin kara listeye alınmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Arama motorlarının her bir web sitesini içeriği ve bağlantıları açısından incelediğini ve bir web sitesinde herhangi bir şüpheli etkinlik veya kötü bağlantılar bulursa, siteyi kara listeye alacağını unutmayın. Bir arama motoru bir web sitesini kara listeye aldığında, internetten kaybolur. Arama motorları bir siteyi kara listeye almak için IP adresini kullanır. Bu, web siteniz dinamik bir IP adresi kullanıyorsa ve arama motoru IP adresini kara listeye alıyorsa; o IP'yi kullanan tüm siteler artık internette görünmeyecek,

KARA LİSTEYE ALINMIŞ SİTELER

İnternette 'kötüye kullanım amaçlı ana bilgisayarlar' listelerini tutan binlerce veritabanı vardır. E-posta hizmeti sağlayıcıları ve ISS'ler, kullanıcılarını potansiyel kötü amaçlı yazılımlardan, virüslerden veya diğer kötü şeylerden korumak için bu listelere bakar.

O kadar çok kara liste web sitesi listesi vardır ki, bir web sitesi sahibinin web sitesinin herhangi bir web sitesinde listelenip listelenmediğini kontrol etmesi neredeyse imkansız hale gelir. Bu nedenle, web sitenizin herhangi bir kara listede olup olmadığını kontrol etmek için bir araç kullanmanız gerekir. Öyleyse, listeden çıkarılması için önlemler almalısınız. Google kara liste listesini kontrol etmek için Google analitik araçlarını kullanabilirsiniz.

KARA LİSTE ARAMASINI KULLANMA

Kara listeye alınmış web siteleri listelerinde bir web sitesi olup olmadığını kontrol etmenin daha basit bir yolu, trkontrol.com'a gidip 'kara liste arama' simgesine kaydırmaktır. Etki alanınızın IP adresini bilmelisiniz. IP adresini girin ve kontrolü çalıştırın. Bu araç yalnızca web sitenizin DNSBL listesinde olup olmadığını kontrol eder.

Web sitenizin başka bir web sitesinde olup olmadığını kontrol etmek için internette bulunan diğer araçları kullanabilirsiniz.

KARA LİSTELERDE AKILLI TELEFONLAR

Akıllı telefonlar her gün kaybolup çalınıyor ve bu tür binlerce olay cep telefonu servis sağlayıcılarına bildiriliyor. Akıllı telefon sahibi telefonunun 'IMEI' numarasını bilir ve bildirirse; cep telefonu kara listeye alınır ve hırsız tarafından kullanılamaz. Kaybolan veya çalınan bir akıllı telefon kurtarılırsa, sahibinin onu kara listeden çıkarması gerekir. Kurtarma işlemini kara listeden kaldıracak olan cep telefonu servis sağlayıcılarına bildirmelidir.

KARA LİSTELER

Bugün interneti kullanan çok sayıda cihaz var ve milyonlarca web sitesi var. Web siteleri kendilerini kötü amaçlı yazılımlara, virüslere ve bilgisayar korsanlarına karşı korumalıdır. Ayrıca web sitelerinin meşru kalmasını ve herhangi bir kara listeye girmemesini sağlamalıdırlar.

Bir siteyi kara listeden çıkarmak son derece zordur. Web sitenizin kara listeden kaldırılmasını sağlayacak araçlar vardır, ancak bunun garantisi yoktur. Bu nedenle, web sitenizin başının belaya girmemesini sağlamak için önlemler almak en iyisidir. Web sitenizin sıralamasını yükseltmek için asla bağlantı satın almayın veya ücretsiz bağlantı teklifine düşmeyin. Arama motorları mükemmel ve günceldir. Bir geri bağlantıyı kontrol ederlerse ve kara listeye alınmış veya şüpheli bir siteden geldiğini görürlerse, web sitenizi cezalandırırlar.

Web sitenizin doğal siyah bağlantılarının büyümesine izin verin, eninde sonunda başınız belaya gireceğinden daha iyi bir sıralama elde etmek için hiçbir hileye kapılmayın.

Bir web sitesinin kara listeye alınmasının nedenlerini açıkladık. Ayrıca, web sitenizin kara listede olup olmadığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir araçla tanıştırdık. Web sitenizi kötü amaçlı yazılımlara, virüslere ve bilgisayar korsanlarına karşı korumak için gerekli önlemleri almalısınız. Web sitenizi korumak için kullanılabilecek bazı araçlar vardır.

Ayrıca bilinmeyen sitelerden herhangi bir bağlantı kullanmaya asla kendinizi kaptırmayın. Geri bağlantılarınızı düzenli olarak kontrol etmeli ve 'temiz' sitelerden geldiklerinden emin olmalısınız. Milyonlarca yasal web sitesi varken, web sitelerini hacklemeye ve kötüye kullanmaya çalışan çok kötü niyetli kişiler var. Onların farkında olmalısın. Site ziyaretçilerinizden herhangi birinin web sitenizi göremediklerinden şikayet etmesi durumunda; hemen kontrol edin ve kara listeye alınmadığından emin olun.